Verouk
Verouk na daljavo
Verouk na daljavo
VEROUK NA DALJAVO – PO RAZREDIH
Navodila številka 14
za teden od 1. do 7. marca 2021
V prihodnjem tednu veroučenci prvih razredov skupaj s starši:
– ponovite vse molitve, ki smo se jih to leto že naučili,
– ogledate si film o Jezusovem življenju – https://www.youtube.com/watch?v=xKN8pIzemdk (Zgodba o Jezusu),
– za motivacijo k dobrim delom, molitvi, izpolnjujete stopinje na priloženem listu.
Veroučenci ob pomoči staršev preberete 22. lekcijo: Jezus vabi, stran 46 in 47.
Naloga je na 47. strani, označena je s sliko hišice. Odgovorite oz. izrežete odgovora na dve vprašanji na strani 46, ki jih najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 47. strani).
Preberi skupaj s starši 18. lekcijo (Prosim in se zahvaljujem), strani 74 – 77.
Ko smo majhni, sami ne moremo priti do želenih stvari. Prosimo starše, da nam kaj podarijo oziroma kupijo. Včasih so drugačnega mnenja in nam ne ustrežejo. Potem jih prosimo na vso moč, da bi le dosegli svoje. Če nam jih uspe prepričati, je še kako na mestu, da se jim iz srca zahvalimo. Morda nam ne uspe vedno izustiti čudežne besede HVALA!
Nekoč se je Jezusu približalo 10 gobavcev. Od daleč so vpili k Jezusu, naj se jih usmili. On pa jim je odgovoril, naj gredo k duhovnikom. Če je nekdo postal gobav, je moral stran od zdravih, da bi jih ne okužil z neozdravljivo boleznijo. V primeru, da je kdo ozdravel, je poiskal duhovnika, ker mu je lahko le on izdal potrdilo, da je zopet zdrav in se je lahko vrnil domov. Vsi so verjeli in šli po potrdilo. Jezus jih je na tak način ozdravil. Ampak, samo eden je imel srce na pravem mestu in se je prišel Jezusu zahvalit. Jezusovo vprašanje, zakaj ostalih ni, izraža splošno prepričanje, da se je potrebno zahvaljevati.
Tudi v cerkvi pri sveti maši prosimo (za papeža, duhovnike, voditelje, župljane, bolne, umrle, dobrotnike, za mir in spravo,…). Jezus je zatrdi, da kdor bo prosil, bo tudi prejel. Verjamemo, da nas Bog vselej usliši. Po svetem obhajilu se iz srca zahvalimo Jezusu, da je v naših srcih in nas osrečuje s svojo prisotnostjo, za starše, prijatelje… Včasih zahvale izrazimo tudi na glas.
Domača naloga: od strani 74 do 77.
Preberite 18. lekcijo (Kristjani praznujemo), knjiga na strani: 72 – 75.
Nedelja je praznik, ko se odzovemo Jezusovemu povabilu, da se z njim družimo pri sveti maši. Praznik pomeni tudi, da ostali del dneva preživimo v veselju in sproščenosti. Ne opravljamo del, ki jih med tednom, si vzamemo čas za počitek in sprostitev. Posvetimo se drug drugemu v družini, obiščemo sorodnike, družimo se s prijatelji (zaradi epidemije sedaj to storimo preko telefona, interneta,…). Praznike preživimo podobno, niso pa vsi enako pomembni. Največjim pravimo ZAPOVEDANI (velika noč, božič, svet Rešnje telo in kri, Marijino vnebovzetje in vsi sveti). Praznujemo jih kot nedeljo, ki je mala velika noč. Ostalim pravimo nezapovedani.
Domača naloga. DZ na straneh 56 – 57, na strani 57: a.
V učbeniku na strani 75 preberi priliko o izgubljenem sinu. Nato pa v delovnem zvezku reši stran 85. Razmisli, kaj nam Jezus s to priliko sporoča. Tako kot je Jezus do nas usmiljen in nam odpušča, odpuščamo tudi mi drugim ljudem. Zakrament sv. spovedi pa nam pomaga, da se spreobrnemo. Ponovi kesanje.
V tem tednu bomo razmišljali o tem, kako smo vsi kristjani bratje in sestre, Bog pa je naš Oče. Prebrali bomo svetopisemski odlomek iz Matejevega evangelija, ko Jezus pove, kdo so njegova mati, bratje in sestre. Za domačo nalogo rešite stran 52 v delovnem zvezku.
Preberi 18. lekcijo (Prišel je za vse ljudi), strani: 114 – 119.
Najprej se srečamo z življenjsko zgodbo sv. Filipa Nerija, svetnikom dobrotnikom, ki je začetnik nam znanega »oratorija«. On se je razdajal in imel srce za vse ljudi. Sledijo odlomki, ki nam pokažejo, kako je Jezus sprejemal ljudi in jim odpiral oči, da so v njem videli in čutili Božji dotik. Bog ne gleda na osebo. Kdor hoče hoditi za njim, mu pokaže, da je tudi on tista pot, po kateri se dotakne naših sovrstnikov. Smo odgovorni, da drugim po svojem lepem življenju in ravnanju pokažemo, da poznamo Jezusa. Po nas se drugi morejo srečati z Jezusom. Njegova prisotnost ozdravlja. Lep primer je zgodba o Petri in Sari.
Domača naloga. DZ na straneh: 68 – 70. Po izbiri od št. I do V, na strani 70 odgovori na vprašanja od 1 do 7.
Preberi Jak 2,14-17 (Vera brez del je mrtva).
Predelaj 22. lekcijo (Živimo in delajmo v Jezusovem duhu).
Želimo prejeti Svetega Duha, da odrastemo v veri. Prej so bili starši, ki so me spomnili na molitev, na sveto mašo, na praznovanje praznikov. Z odraščanjem sem vse bolj sposoben to delati sam po lastnem spoznanju in presoji. Sveti Duh, ki sem ga prejel (ga bom prejel) in se nanj oziram, mi daje zrelost in rast v veri. Osebno sem nagovorjen in z lastnim pristankom potrjujem vsemu temu, kar so me učili starši in sem prejel v skupnosti Cerkve. Kar ne raste, zastoji in začne umirati. Vera je podobna rastlini, ki jo moram v sebi stalno negovati in spodbujati. Sveti Duh me notranje prenovi, da se v meni poraja navdušenje za Boga. Da mi bo to življenje z Bogom prinašalo radost, je potrebno gojiti stalno povezanost v molitvi, prejemanju zakramentov, branju verske literature (Ognjišče, Družina) in v aktivni vključitvi v življenje župnije (sodelovanju pri oratoriju in pri drugih dobrodelnostih?). Kot kristjan se lahko udejanjim samo v okolju, kjer živim. Poklican sem torej, da se v svoji župniji Preddvor uresničujem kot kristjan.
Domača naloga: stran 113, vprašanja od 1 do 9, pod črto št. 3: Izberi knjigo (lahko revijo) z versko vsebino in jo ob priložnosti preberi. V zvezek napiši naslov te knjige ali revije!
Kokra: 1. do 5. razred:
DN za nižjo skupino: skupaj s starši preberite 19. lekcijo, Jezus nahrani ljudi, stran 40 in naredite nalogo na strani 41.
DN za višjo skupino: preberite 16. lekcijo, Svoboda božjih otrok, od strani 66 – 69 in naredite nalogo v delovnem zvezku od strani 74 – 77.
VEROUK NA DALJAVO – PO RAZREDIH
Navodila številka 13
za teden od 15. do 21. februarja 2021
V prihodnjem tednu vstopamo v postni čas. Veroučenci skupaj s starši predelate:
– enota 17: Postni čas (DZ/51-53),
– pogovorite se o pepelnici in postnem času,
– poslušajte pesem: https://www.youtube.com/watch?v=nGhv0zqduI4 (Na križ si šel gospod),
– natisnite kocko dobrih del, ki naj služi kot postna spodbuda za otroke (priložena v Wordovem dokumentu),
– v družini se dogovorite za družinski postni izziv.
Veroučenci ob pomoči staršev preberete 21. lekcijo: Pust, post in pepelnica, stran 44 in 45.
Naloga je na 45. strani, označena je s sliko hišice. Odgovorite oz. izrežete odgovore na tri vprašanja na strani 44, ki jih najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 45. strani).
Preberi skupaj s starši 15. lekcijo (Hiša molitve), strani 62 – 65.
Mogočni stavbi sredi našega kraja, ki jo obiskujemo, da v njej molimo, pravimo cerkev in tudi hiša molitve. V Jezusovem času so ji rekli tempelj. Ko je Jezus nekoč prišel, da bi v njem molil, so v templju počeli stvari, za katere ni bil namenjen. V šoli se učimo, doma živimo, v trgovini kupujemo, v knjižnici si izposojamo knjige, v cerkvi pa molimo in se tudi temu primerno vedemo. Ko pridemo v cerkev, opazimo različne predmete, duhovnik pri maševanju je oblečen v plašč, ki je različne barve; na primer v veselem božičnem času je nosil bel plašč, v času med letom si obleče zelen, v postnem času, ki je čas resnosti, bo oblečen v plašč vijolične barve. V cerkvi se navadno radi usedemo na isto mesto.
Domača naloga: od strani 63 do 65.
Preberite 17. lekcijo (Gospodov dan), knjiga na strani: 68 – 71.
Tretja Božja zapoved nas vabi, da praznujemo nedeljo kot Gospodov dan. Enkrat na teden zagotovo z vsem srcem pomislimo na Boga, ki nas je ustvaril in nam dal svojega Sina Jezusa, da nas rešuje grehov in živimo srečno. Izraelci so praznovali soboto, kot dan za Gospoda in dan počitka, spominjali so se, kako jih je Bog čudežno rešil iz egiptovske sužnosti. Kristjani praznujemo nedeljo, ker je na ta dan Jezus premagal smrt, ko je vstal od mrtvih. Jezus živi med nami pod podobo kruha in vina. Zato je nedeljska sveta maša za kristjane praznik. Lepo se oblečemo in gremo v cerkev (upamo, da zopet kmalu vsi). Tu najprej poslušamo Božjo besedo, nato je drugi del, ki mu pravimo evharistično bogoslužje – Jezus po duhovnikovih besedah pride med nas pod podobo kruha in vina. Čeprav ga ne vidimo z očmi, čutimo v svojem srcu, da je resnično med nami.
Domača naloga. DZ na straneh 54 – 55, na strani 55: b.
Lekcija 17: Z Jezusom zmagujemo. Na pepelnično sredi se začne postni čas. V tem času še posebno premišljujemo o Jezusovem trpljenju.
Z molitvijo in postom se pripravljamo na velikonočne praznike. Tudi tako, da se upremo skušnjavam in se odločamo za dobra dela.
V učbeniku od strani 70 preberi , kako je Jezus zavrnil skušnjavca, na strani 72 pa razlago postnega časa. V delovnem zvezku reši naloge na strani 78 in 80.
Prejšnji teden smo govorili o trpljenju – tudi Jezusovemu. Ta teden pa vstopamo v postni čas, ki je čas še bolj intenzivne duhovnosti. Pripravljamo se na Jezusovo smrt in vstajenje. Govorili bomo o pepelnični sredi in namenu posta. Pogledali si bomo, kakšen pomen ima post v Svetem pismu in kako se je postil Jezus. Spodbujam vas, da se za naslednjih 40 dni odločite, čemu bi se odpovedali in kaj bi v svojem življenju spremenili, da boste zares pripravljeni na največji krščanski praznik.
Preberi 17. lekcijo (Kaj pa vi pravite, kdo sem?), strani: 107 – 111.
Včasih nas kdo preseneti s pozornostjo in si rečemo, glej ga, saj ni tak, kot sem mislil. Pogosta so vprašanja, kdo je v resnici on, kdo sem jaz. Jezus je oznanjal Božje kraljestvo, delal čudeže in nekoč presenetil svoje učence z vprašanjem, kaj ljudje mislijo o njem, še več, kaj oni mislijo, kdo je. Jezus tudi danes sprašuje vsakega posebej, kaj misli o njem. To je najpomembnejše vprašanje, ko govorimo o veri v Boga. Odgovor pojasni, kakšen odnos imamo do Jezusa. Če z njim tkemo prijateljstvo, nam Jezus pomeni ogromno. Brez njega, življenjskega sopotnika, ne bomo mogli živeti.
Domača naloga. DZ na straneh: 64 – 66. Po izbiri od št. I do III, na strani 66 odgovori na vprašanja od 1 do 6.
Preberi Apd 8,14-17 (birmovanje apostolov Petra in Janeza v Samariji).
Predelaj 21. lekcijo (Sveta birma – praznik cerkvene skupnosti). Sveta birma ni le oseben praznik vsakega birmanca, ampak se z njim veseli najprej njegova družina, sorodniki in vsa župnija, v kateri živi. Vsi se tudi pripravljamo na slovesnost, vsak na svoj način. Najvažnejša je duhovna priprava, ko se udeležujemo birmanske devetdnevnice. Zelo pomembna je tudi vloga birmanskega botra, ki ga izbere birmanec s pomočjo staršev. Daje zgled in je trdna opora birmancu v njegovem življenju. Odlikovati se mora kot človek in tisti, ki ljubi Boga, ga moli, prejema zakramente in ima urejeno družinsko življenje (poročen cerkveno ali je in živi samsko). On tudi sodeluje pri obredu birmovanja. Zakrament birmovalec podeli, ko pomoči palec v krizmo in naredi križ na čelu birmanca ter reče: »I, sprejmi potrditev, dar Svetega Duha!« Ker zakrament v srce zariše neizbrisno znamenje, prejmemo sveto birmo samo enkrat v življenju.
Domača naloga: stran 107/108, vprašanja od 1 do 7, pod črto št. 1: Napiši pismo svojemu botru in mu razloži službo in naloge birmanskega botra (če ga še nimaš izbranega, si ga izberi v mislih in pismo napiši).
VEROUK NA DALJAVO – PO RAZREDIH
Navodila številka 12
za teden od 8. do 14. februarja 2021
Veroučenci naj v prihodnjem tednu ob pomoči staršev:
– rešijo lekcijo 8: Naša župnija (DZ/25-27),
– poiščejo sliko župnijskega zavetnika sv. Petra in se o njem pogovorijo (https://sl.wikipedia.org/wiki/Sveti_Peter),
– ob obisku cerkve (pri ogledu sv. maše preko TV) rešijo nalogo na strani 27,
– poslušajo pesem Danes je dan – https://www.youtube.com/watch?v=lOvm_xU87Jg
– ponovijo molitve, ki jih že znamo (Tebe ljubim; Sveti angel;O gospa moja; Oče naš).
Veroučenci ob pomoči staršev preberejo 18. lekcijo: Jezus pomiri vihar, stran 38 in 39.
Naloga je na 39. strani, označena je s sliko hišice Kdor želi, lahko pobarva strip na vrhu strani – označeno z modro barvico. Odgovorijo oz. izrežejo naj odgovora na dve vprašanji na strani 39, ki jih najdejo na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberejo kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 39. strani).
Preberi skupaj s starši 15. lekcijo (Hiša molitve), strani 62 – 65.
Mogočni stavbi sredi našega kraja, ki jo obiskujemo, da v njej molimo, pravimo cerkev in tudi hiša molitve. V Jezusovem času so ji rekli tempelj. Ko je Jezus nekoč prišel, da bi v njem molil, so v templju počeli stvari, za katere ni bil namenjen. V šoli se učimo, doma živimo, v trgovini kupujemo, v knjižnici si izposojamo knjige, v cerkvi pa molimo in se tudi temu primerno vedemo. Ko pridemo v cerkev, opazimo različne predmete, duhovnik pri maševanju je oblečen v plašč, ki je različne barve; na primer v veselem božičnem času je nosil bel plašč, v času med letom si obleče zelen, v postnem času, ki je čas resnosti, bo oblečen v plašč vijolične barve. V cerkvi se ponavadi usedemo na isto mesto.
Domača naloga: od strani 63 do 65.
Preberite 16. lekcijo (Božje ime je sveto), knjiga na strani: 64 – 67.
Druga Božja zapoved uči, da o Bogu lepo govorimo. Spoštljivo izgovarjamo njegovo ime tudi, ko smo razdraženi in nam nič ne gre dobro. Potem ko trije izraelski mladeniči niso hoteli moliti malika, jih je babilonski kralj obsodil na smrt v razbeljeni peči. Ko je videl, kako jih je resnični Bog rešil smrti, da jih plamen ni ožgal in usmrtil, je pohvalil njihovega, pravega Boga in zapovedal, da ne bi si kdo drznil slabo govorili o Izraelovem Bogu. O Bogu govorimo vedno spoštljivo. Enako spoštujemo tudi Marijino ime in imena svetnikov. Na koncu litanij molimo V spravo za bogokletje. Naj bo hvaljen Bog in vsi njegovi svetniki. Kletev je polna nespoštovanja in pogosto izraz pomanjkanja besednega zaklada.
Domača naloga. DZ na straneh 51 – 53, na strani 53: a.
Naloga. V učbeniku na str. 132 poiščite sedem glavnih grehov. Razmislite, kako jih lahko premagamo in v delovnem zvezku na strani 75 rešite nalogo. Molitev, ki nam daje moč, da premagamo slabe navade najdete v delovnem zvezku na strani 74. Preberite jo, lahko pa molitev sestavite tudi sami.
Ta teden se bomo dotaknili trpljenja in težav. Še posebno pa težav, s katerimi se soočamo kristjani danes in s katerimi so se soočali od Jezusovih časov naprej. Prebrali si bomo, kaj o trpljenju pravijo prerok Izaija, Jezus in apostol Peter. Spoznali bomo, da nam pri težavah vedno pomagajo molitev, pogum, zaupanje in prijatelji. Pomembno pa je tudi, da znamo odpuščati. Največji zgled pri tem nam je prav Jezus.
Preberi 16. lekcijo (En dan z Jezusom), strani: 101 – 106.
Zgled čevljarja Martina nam pokaže, kako danes videti Jezusa. Še posebej v ubogem človeku, ki trpi lakoto, žejo, osamljenost, je bolan ali v ječi najdemo Jezusov obraz in njegovo navzočnost. Kakršni smo do bližnjega človeka, taki smo do Jezusa, ki ljubi vsakega izmed nas. Jezus je imel izredno skrb do ubogih in pozabljenih. Do njih je bil prijazen in za njih je storil veliko čudežev. Ne bojmo se, tudi nam pomaga in nas vodi, ko se odločimo, da bomo pomagali človeku v katerikoli stiski.
Domača naloga. DZ na straneh: 60 – 63. Po izbiri od št. I do III, na strani 63 odgovori na vprašanja od 1 do 6.
Preberi Apd 8,14-17 (birmovanje apostolov Petra in Janeza v Samariji).
Predelaj 21. lekcijo (Sveta birma – praznik cerkvene skupnosti). Sveta birma ni le oseben praznik vsakega birmanca, ampak se z njim veseli najprej njegova družina, sorodniki in vsa župnija, v kateri živi. Vsi se tudi pripravljamo na slovesnost, vsak na svoj način. Najvažnejša je duhovna priprava, ko se udeležujemo birmanske devetdnevnice. Zelo pomembna je tudi vloga birmanskega botra, ki ga izbere birmanec s pomočjo staršev. Daje zgled in je trdna opora birmancu v njegovem življenju. Odlikovati se mora kot človek in tisti, ki ljubi Boga, ga moli, prejema zakramente in ima urejeno družinsko življenje (poročen cerkveno ali je in živi samsko). On tudi sodeluje pri obredu birmovanja. Zakrament birmovalec podeli, ko pomoči palec v krizmo in naredi križ na čelu birmanca ter reče: »I, sprejmi potrditev, dar Svetega Duha!« Ker zakrament v srce zariše neizbrisno znamenje, prejmemo sveto birmo samo enkrat v življenju.
Domača naloga: stran 107/108, vprašanja od 1 do 7, pod črto št. 1: Napiši pismo svojemu botru in mu razloži službo in naloge birmanskega botra (če ga še nimaš izbranega, si ga izberi v mislih in pismo napiši).
Kokra: 1. do 5. razred:
Vstopamo v zadnji teden pred postnim časom. V tem tednu goduje Lurška Mati Božja, kateri se z molitvijo priporočite v varstvo. Je pa ta dan tudi svetovni dan bolnikov. Prav bi bilo, da bi ta dan obiskali koga od sorodnikov ali znancev, ki je bolan in mu s tem polepšali dan. A ker je čas ,,korone”, to ni priporočljivo in za bolnike še posebej nevarno. Lahko pa koga pokličete po telefonu in se z njim pogovarjate, lahko pa tudi zanje molite, da bi lažje prenašali breme svoje bolezni in da bi čimprej ozdraveli.
DN za nižjo skupino: skupaj s starši preberite 18.lekcijo, Jezus pomiri vihar, stran 38 in naredite nalogo na strani 39.
DN za višjo skupino: ponovno preglejte v knjigi 13.,14. in 15.lekcijo in rešite kviz ,,Pokaži kaj znaš” na strani 72 v delovnem zvezku. Ne pozabite tudi na vsakodnevno molitev. Ker pa sta pred nami tudi pustna sobota in nedelja, se v krogu svoje družine le poveselite, privoščite kak krof in pustno pojedino. Tudi maske in kostumi naj ne manjkajo. Druženja s prijatelji pa prihranite za drugo leto, ko bo, upajmo, ,,korona” premagana.
VEROUK NA DALJAVO – PO RAZREDIH
Navodila številka 11
za teden od 1. do 7. februarja 2021
Veroučenci naj skupaj s starši v prihodnjem tednu:
– rešite lekcijo 16: Oče naš (DZ/48-50)
– se naučite molitve OČE NAŠ,
– poslušate, ponovite in zapojete pesmi:
– https://www.youtube.com/watch?v=wIJZ-tPBztI (Čakaj in moli),
– https://www.youtube.com/watch?v=8WAijbC2zZ0 (Jezus moj, ljubim te).
Veroučenci ob pomoči staršev preberejo 15. lekcijo: Svečnica, stran 32 in 33.
Naloga je na 33. strani, označena je s sliko hišice (upoštevajo lahko samo prvi stavek in stavek nad njim – pod sliko sveče). Odgovorijo oz. izrežejo naj odgovore na tri vprašanja na strani 32, ki jih najdejo na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberejo kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 33. strani).
Preberi skupaj s starši 17. lekcijo (Božja beseda), strani 70 – 73.
Besede, ki nam jih govori Bog, izredno močno delujejo na nas v cerkvi. Po začetnem duhovnikovem pozdravu in ko se pokesamo grehov, nastopi prvi del svete maše, ki mu pravimo BESEDNO BOGOSLUŽJE. Prisluhnemo prvemu bralcu Božje besede. Na koncu reče: »Poslušali smo Božjo besedo.« Vsi odgovorimo: »Bogu hvala!« Pri drugemu bralcu se ponovi. Ko za njim duhovnik stopi pred ambon, vsi stoje poslušamo evangelij (odlomek iz Jezusovega življenja). Na uvodne besede »Iz svetega evangelija po Janezu« (oziroma Mateju, Marku ali Luku) odgovorimo »Slava tebi, Gospod«, se pokrižamo in poslušamo. Po prebranem nas duhovnik nagovori »To je Kristusov evangelij«, skupaj odgovorimo »Hvala tebi, Kristus!« Vsi se usedemo. Duhovnik poljubi evangeljsko knjigo in nas spodbudi k lepemu življenju na osnovi prebrane Božja besede. Temu pravimo pridiga. Božja beseda ima v sebi posebno moč. Ko ji prisluhnemo, nam Bog govori in po njej spreminja naša srca. Postajamo dobri in zagreti za dobra dela. Pomeni, da smo kot dobro pripravljena zemlja, v katero Bog sejalec vrže svoje seme, in pričakuje, da bo zrastlo in obrodilo bogat sad. To so naša številna dobra dela.
Domača naloga: od strani 71 do 73; vstavi črko O, nariši brazde in nad njim močne žitne ali kake druge klase, skupaj zapiši ustrezne pare, spremljaj nedeljsko sveto mašo in nariši ali napiši, kaj si slišal pri Božji besedi.
Preberite 15. lekcijo (Z molitvijo častimo Boga), knjiga na strani: 61 – 63.
Izpolnjevanje prve zapovedi vključuje molitev. Človek je vedno iskal odnos do Boga, ga molil in častil. V Svetem pismu imamo zgled kralja Salomona, ki je imel Boga izredno rad. V sanjah ga je Bog nekoč povabil, da naj za kaj prosi. Prosil je za razumno srce, da bi se znal v življenju prav odločati. To mu je navrglo vse druge dobrine. Jezus nas uči lepega odnosa do nebeškega Očeta. Ker ga ne vidimo, je pogovor z njim sicer težji, a ga lahko živo čutimo v sebi, zato naj pri molitvi ne blebetamo. Da bi lepše molili in s srcem, so nam v veliko pomoč psalmi.
Domača naloga. DZ na straneh 48 – 50, na strani 50: a.
Ta teden se bomo vrnili nazaj k Jakobu, Izakovemu sinu, ki pretenta svojega dvojčka Ezava. Govorili bomo o njegovih sanjah, kaj so pomenile in o pomenu tudi drugih sanj v Svetem pismu. Spoznali bomo, da je pomembno, da smo odprti za Boga v vseh življenjskih okoliščinah. Za nalogo pomisli na lastnosti in vrednote, ki gradijo Cerkev kot skupnost, in na tiste, ki jo rušijo. To nalogo reši v delovnem zvezku na strani 17.
Preberi 15. lekcijo (Učenik, kje stanuješ), strani: 95 – 100.
Danes je zelo pomembno vprašanje, kje najlažje doživeti srečanje z Jezusom. Zgodba pripoveduje o Novoletnem srečanju mladih v Parizu leta 1997 in o veselju, ki so ga bili mladi deležni iz Evrope, ko so se srečali med seboj in s papežem. Svetopisemska zgodba pove, kako sta dva učenca Janeza Krstnika na opozorilo šla za Jezusom in ostala pri njem. To srečanje ju je zaznamovalo in sta si zapomnila celo uro, ko ju je Jezus poklical. Nas Jezus kliče na različne načine in ob raznih srečanjih in dogodkih. V vsakem človeku želi biti Jezus kot posebni gost. Globoko sled v nas zarišejo srečanja s trpečimi, živi z nami, ko skupaj molimo, posebej ga občutimo, ko prejemamo svete zakrament. V času, ko se ne moremo udeležiti svete maše, še posebej čutimo hrepenenje po njem, ko obiščemo cerkev in nas ogovarja pod podobo kruha v tabernaklju. To so trenutki, ko vemo »zap´rmej«, da je Jezus TU. In smo samo hvaležni …
Domača naloga. DZ na straneh: 57 – 59. Po izbiri od št. I do II, na strani 59 odgovori na vprašanja od 1 do 6.
Preberi Gal 5,16-26 (spodbuda, da živimo po sadovih Duha, kar prinaša večno življenje). Predelaj 20. lekcijo (Darovi Svetega Duha). Sveti Duh daje darove. Najprej so trije temeljni (vera, upanje, ljubezen), imenovani tudi tri Božje kreposti. Posebnih darov Svetega Duha je sedem. Dani so posamezniku, da jih živi in po njih obogati skupnost, ki ji pripada. Na njihovi osnovi Sveti Duh spodbudi še druge kreposti, ki jih imenujemo karizme. To so otipljivi sadovi v človekovem srcu: ljubezen, veselje, mir, potrpežljivost … Primeri. Škof Slomšek: gojil je izredno ljubezen do svojega naroda; Baraga: se je kot misijonar popolnoma žrtvoval za Indijance; Gnidovec: z veliko gorečnostjo misijonaril med albanskimi katoličani.
Domača naloga: stran 104, vprašanja od 1 do 5, pod črto št. 3: Poišči (v knjigi Leto svetnikov, preko interneta …) življenjepis tvojega krstnega zavetnika. Napiši kratko obnovo (osnovne življenjepisne podatke in v čem se je odlikoval). Nauči se 7 Darov Svetega Duha.
VEROUK NA DALJAVO – PO RAZREDIH
Navodila številka 10
za teden od 25. do 31. januarja 2021
Veroučenci naj skupaj s starši v prihodnjem tednu:
– predelate lekcijo 15: Bog skrbi zame (DZ/45-47),
– se pogovorite, kdo je bil Noe in kakšna je bila njegova naloga ter izdelate ladjico s pomočjo načrta v DZ na strani 47,
– si pogledate risani film o Noetovi zgodbi – https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=_vjjhMWJ2wE (Risani film je sicer v angleškem jeziku, vendar je namenjen predvsem boljši predstavi veroučencev. V kolikor imate starši možnost, otrokom lahko bistveno vsebino prevedete oz. zgodbo poveste s svojimi besedami.).
Veroučenci 2. razreda ob pomoči staršev preberete 17. lekcijo: Čudežni ulov, stran 36 in 37.
Naloga je na 37. strani, označena je s sliko hišice. Odgovorijo oz. izrežejo naj odgovora na dve vprašanji na strani 36, ki ju najdejo na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberejo kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 37. strani).
Preberite skupaj s starši 16. lekcijo (Bog kliče po Svetem pismu), strani 66 – 69.
Bog ni nekdo, ki se skriva in je nedostopen. On ves čas govori po stvareh, ki jih je ustvaril (čudimo se lepotam narave, živim bitjem, nam samim …) in tudi po svoji besedi, ki jo je zaupal določenim ljudem, ki so njegove misli zapisali. Ker so to Božje besede, pravimo tem zapisom Božja beseda in Sveto pismo. Kako je Bog poklical dečka Samuela, da je bil njegov prerok, imamo zapisano in narisano v knjigi. Boga lahko slišimo, če smo v sebi umirjeni. Bog nam govori v srcu, zato moramo biti zbrani. Če hočemo razumeti, kaj nam sporoča, se postavimo pred njega kot poslušalci: »Govori, Gospod, poslušam!« Čeprav radi govorimo, Boga predvsem poslušamo.
Domača naloga: od strani 67 do 69 pobarvaj, najdi pot in vzemi Sveto pismo, ki ga imate doma, izberi odlomek, ga preberi in izpiši na pergamentni list v zvezku kratko misel, ki te nagovori.
Preberite 14. lekcijo (Bog je eden), knjiga na strani: 58 – 60.
Drugi del knjige govori o desetih zapovedih. Prva se glasi: Veruj v enega Boga. Bog je samo eden, je živ in nam daje smernice za življenje. Njemu zaupamo, ga častimo in ljubimo. Izraelci so odpadli od svojega Boga ter častili zlato tele. Tudi nas včasih zmotijo razne reči, dobrine, da pozabimo na svojega Boga, se mu ne posvečamo toliko, kot si zasluži. Takrat lahko zapademo v malikovanje. Ko so nam bolj pomembne zemeljske stvari kot njihov stvarnik. Trudimo se, da bi Boga vedno postavili na prvo mesto v svojem življenju. Takrat smo v srcu res svobodni in zato tudi najbolj srečni.
Domača naloga. DZ na straneh 45 – 47, na strani 47: b.
Hodimo za Jezusom: Potrudi se, da boš ta teden še posebej zavzeto hodil za Jezusom. V delovnem zvezku na strani 69 pobarvaj stopinje za vsako dobro delo. Zgled lepega življenja so nam redovnice in redovniki. Če poznaš koga, ga vprašaj, kaj dela in to zapiši v delovni zvezek, str. 70. Ponovi 10 zapovedi.
Ta teden bomo govorili o pogumu in spoznali starozaveznega preroka Jeremijo, ki je napovedal novo in večno zavezo, ki se bo dopolnila v Jezusu Kristusu. Spoznali bomo vlogo prerokov. Kdo pa so sodobni preroki v našem življenju? Prejšnji teden smo si pogledali mater Terezijo, ta teden ji sledi papež Janez Pavel II. Za domačo nalogo rešite 2. nalogo v delovnem zvezku na strani 68.
Preberi 14. lekcijo (Emanuel – Bog z nami), strani: 89 – 94.
Zgodba misijonarja Janka Slabeta pripoveduje, kako je postal blizu domačinu Malgašu, potem ko je obiskal njegovo domačijo. Bog je po Jezusovem rojstvu obiskal vsakega izmed nas. Kot človek je hodil med ljudmi, z njimi jedel in se pogovarjal. Šel je tudi v hišo grešnika Zaheja. Nekatere je to pohujšalo, on pa se še posebej zavzame za grešnika. Prišel je za vse ljudi. Danes se nam približa po svetih znamenjih, ki so zakramenti. Jezus je Emanuel v mojem življenju. Da je Bog z nami, čutimo, ko nam pri spovedi odpusti grehe, ko zaživi v nas po prejemu svetega obhajila, ko nas bo utrdil v veri po sveti birmi, … Ko ga povabimo, doživljamo, da je z nami na naši življenjski poti. Ali pa ga ne poznamo, ker se nismo potrudili, da bi našli zanj prostor v svojem srcu.
Domača naloga. DZ na straneh: 54 – 56. Po izbiri od št. I do V, na strani 56 odgovori na vprašanja od 1 do 6.
Preberi Apd 2,1-41 (dogajanje Binkoštnega dne; ognjeni jeziki, Petrov nagovor, prvi spreobrnjenci). Predelaj lekcijo 19 (Binkošti – prihod Svetega Duha)! Sveti Duh je tretja Božja oseba, ga molimo, zanj prosimo, se nam razodeva in nas vodi. Prejmemo ga že pri svetem krstu, pri sveti birmi se nam še posebej razodeva in daje.
Domača naloga: stran 100, vprašanja od 1 do 6, pod črto št.2: Izberi si birmansko geslo in ga z lepimi črkami zapiši v svoj zvezek (to so kratke povedi z veliko vsebine, ki človeka motivirajo in dajejo moč za naprej; npr.: Za Boga samo lepe besede! Nobenega dne brez molitve! itd.).
Kokra: 1. do 5. razred:
Ob praznovanju svetopisemske nedelje poskušajte v veroučnih knjigah najti kak odlomek, še bolje pa, če skupaj preberete kak odlomek prav iz svetega pisma.
DN za 1., 2. in 3. razred: preberite 16.lekcijo, str. 34 in naredite nalogo na str. 35.
DN za 4. in 5. razred: predelajte 14. lekcijo v knjigi, od strani 57 – 60 in naredite nalogo v delovnem zvezku, od strani 64 – 67.
Ne pozabite se tudi vsaj kdaj pri kosilu zahvaliti Nebeškemu očetu, pa ne pozabite na jutranjo in večerno molitev. Molitve najdete pri nižji skupini na zadnji strani knjige, pri višji skupini pa v knjigi od strani 129 – 131.
Nedeljsko sveto mašo najdete na TV Slovenija, na programu Exodus, … ali radiu Ognjišče.
VEROUK NA DALJAVO – PO RAZREDIH
Navodila številka 9
za teden od 18. do 24. januarja 2021
Veroučenci skupaj s starši predelate:
– lekcija 14: SVETO PISMO (DZ/43-44),
– doma poiščete različne izdaje Svetega pisma, starši pa jim preberete kakšen del (npr. zgodbo o begu Svete družine v Egipt),
– spoznate dragocenost knjige, v kateri je zapisana beseda Boga in se naučite z njo spoštljivo ravnati.
Veroučenci 2. razreda ob pomoči staršev preberete 16. lekcijo: Čudež v galilejski Kani, stran 34 in 35.
Naloga je na 35. strani, označena je s sliko hišice. Odgovorite oz. izrežete odgovore na tri vprašanja na strani 34, ki jih najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 35. strani).
Preberite skupaj s starši 12. lekcijo (Pridi k meni), strani 50 – 53.
Janez Krstnik je svoje učence opozoril na Jezusa, ko jih je povabil, da gredo za njim. To je bil za njih življenjski trenutek, da so si zapomnili, ob kateri uri so se prvič srečali z Jezusom, ob 10-ih. Biti z Jezusom jim je pomenilo največ. Jezus tudi nas vabi, da pridemo k njemu. Vabi nas, ko slišimo zvonove, da pridemo v cerkev k sveti maši (trenutno nas sicer tako kot za šolo in verouk ovira covid-19). Kaj se dogaja na začetku svete maše? Ob uvodni pesmi duhovnik pristopi iz zakristije v prezbiterij in poljubi oltar – predstavlja Jezusa, ki se za nas daruje. Izgovori Božje ime in se skupaj pokrižamo, odgovorimo amen (tako je, tako bodi). Nato nas nagovori in povabi h kesanju. Vsi zmolimo skupno kesanje (vsemogočnemu Bogu …). Priznamo, da nismo popolni in vredni, da se udeležimo praznovanja tako velikega dogodka Jezusove navzočnosti pod podobo kruha in vina, razen ko nas Jezus sam na to slavje pripravi; očisti naša srca greha, ki smo ga storili bodisi v mislih, besedah ali v dejanjih. Najprej se pokesamo nad opustitvijo dobrih del, prosimo za pomoč tudi Marijo, angele, svetnike in prisotne. Osvobojeni greha in s čistimi srci lahko sledimo razumevanju Božje besede in Jezusove prisotnosti.
Domača naloga: od strani 51 do 53 dopolni risbe z risanjem, pisanjem in barvanjem.
Preberite 13. lekcijo (Največja zapoved), knjiga na strani: 53 – 56.
Postava je Judovska knjiga, kjer so zapisane predvsem zapovedi in prepovedi. Ni vse enako pomembno. Nekatere zapovedi so pomembnejše od drugih, je tudi osnovna, prva in največja. Jezus v priliki o usmiljenem Samarijanu pokaže, da je na svetu najpomembneje, da ljubimo. Če imaš rad Boga, te ta odnos do Stvarnika nagovarja, da imaš rad tudi človeka, posebej tistega, ki potrebuje pomoč. Lahko si duhovnik, zdravnik ali pa profesor, umetnik ali zidar, vedno zmoreš izkazovati dobroto. Tako je tudi, če si mlad ali star, bogat ali reven, vedno lahko v srcu nosiš ljubezen. Ljubezen do Boga in ljubezen do človeka se med seboj podpirata in ju ne moreš ločiti. Apostol Janez pravi, da kdor ne ljubi bližnjega, Boga ne pozna, ker Bog je Ljubezen. Ljubezen tudi ni samo na jeziku, ampak v konkretnem dejanju.
Domača naloga. DZ na straneh 42 – 44, na strani 44: a ali b.
V učbeniku preberite lekcijo 14: zakrament svetega zakona. Od strani 57 preberite, kaj pomeni zakrament svetega zakona in kdo ga podeljuje. Zmolite molitev za svoje starše, ki jo najdete v učbeniku na strani 59.
V delovnem zvezku na strani 64 rešite nalogo, ki opisuje pomen prstana.
Ta teden bomo govorili o pomoči in o čutu za sočloveka. Vrnili se bomo k Mojzesu in si prebrali, kako je pomagal on (učbenik, stran 73). Spoznali bomo tudi mater Terezijo, ki je nesebično pomagala najbolj ubogim ljudem. Za nalogo boste čez cel teden reševali stran 66 v delovnem zvezku.
Preberi 13. lekcijo (Kličem te: ABBA – OČE), strani: 80 – 88.
Starši nam prvi izkazujejo pozornost in ljubezen, ki se kaže v izredni naklonjenosti. Radi veliko tudi pretrpijo, samo da nam je dobro. Zgodba fanta, ki je zapadel pod vpliv mamil pa pove, kako je naše srce dosti večje od zadovoljnega življenja. Naše hrepeneče srce lahko poteši in v celoti izpolni le Bog, ki nam ga je Jezus razodel kot ABBA (aramejsko: OČKA). Božja ljubezen do nas je brezpogojna (nič ne pričakuje v zameno), zato nas Bog ljubi tudi takrat, ko ga z besedami in dejanji ne priznavamo. Vedno je in ostane na naši strani. Če se tudi mi trudimo, da smo z njim, čutimo v sebi, da je naše življenje smiselno in polno. Pravimo, da smo srečni.
Domača naloga. DZ na straneh: 50 – 53. Po izbiri od št. I do V, na strani 53 odgovori na vprašanja od 1 do 5.
Preberi Apd 1,1-14 (po Jezusovem vnebohodu učenci z Marijo v molitvi pričakujejo prihod Svetega Duha). Predelaj lekcijo 18 (Z Marijo pričakujemo binkoštni praznik), ki govori o Jezusovi in naši nebeški materi Mariji, tudi mi se bomo v devetdnevnici ob njej in z njo pripravljali na naše binkošti.
Domača naloga: stran 97, vprašanja od 1 do 6, pod črto št.1; naštej oblike Marijinega češčenja. Eno izmed njih podrobneje opiši (molitvice, podobe, romarski kraji, mesečne pobožnosti, …).
za teden od 11. do 17. januarja 2021
Veroučenci skupaj s starši predelajte:
– lekcija 13: MODRI Z VZHODA (DZ/40-42),
– pogovorite se o imenih svetih treh kraljev, darilih, ki so jih prinesli Jezusu in razmislite, kaj lahko vi sami podarite Jezusu,
– skupaj zapojte pesem Tam stoji pa hlevček
(https://www.youtube.com/watch?v=qqkkxkSN8-c ) in
– si ogledate posnetek koledovanja (https://www.facebook.com/561567297371902/videos/611424206336130 ).
Veroučenci 2. razreda ob pomoči staršev preberite 11. lekcijo: Jezusova domovina, stran 24 in 25.
Naloga je na 25. strani, označena je s sliko hišice. Odgovorite oz. izrežete odgovore na tri vprašanja na strani 25, ki jih najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 25. strani).
Razveselili smo se Jezusovega rojstva, sedaj pa se pri verouku vračamo nazaj. Razmislimo, kako je pomembna molitev v našem življenju. O tem govori 11. lekcija (Lepo je, ko molimo skupaj), strani 46 – 49. Zelo pomembno je, da znamo moliti (ko molimo, se pogovarjamo z Bogom!). Z Bogom se pogovarjam sam, lahko pa tudi skupaj z drugimi (prijatelji, v družini). Jezus zagotavlja, da če molita dva ali trije skupaj, ima taka molitev in prošnja pri Bogu posebno težo, nas Bog prej usliši. Primer takšne molitve nam pokaže resnična zgodba na strani 48. Da se pri molitvi lažje zberemo, nam pomaga Marijina podoba, križ, prižgana svečka.
Domača naloga: na strani 47 obkroži pravilen par, na strani 49 nariši tistega, ki naj bi po tvoje varoval misijonarja pred hudobneži.
Preberite 12. lekcijo (Jezus nas vabi k sreči), strani: 49 – 52. Jezus je nekoč jasno zatrdil, da ni prišel na svet, da bi odpravil zapovedi, ki jih je dal Bog na Sinaju Izraelcem, ampak je prišel te zapovedi dopolnit. Povzpel se je na goro, in učil množice. Ljudem ni grozil, ampak jih je povabil po besedi BLAGOR. Zato njegov nauk, ki dopolnjuje stare zapovedi, imenujemo blagri. Jezus nas vabi, da jih sprejmemo, saj tudi on živi po njih. Kot kristjan si najbolj srečen, če se odločiš, da boš živel po teh blagrih (blagor čistim v srcu, ker bodo Boga gledali!).
Domača naloga. DZ na straneh 39 – 41, na strani 38: c).
V učbeniku preberite lekcijo 13: Sveta družina. V učbeniku (str.54) in v Svetem pismu preberite čim več o Jezusovem odraščanju. V delovnem zvezku rešite naloge na strani 60-62.
Razmislite, kaj vam pomeni družina (varnost, ljubezen, ..), kdaj se v družini dobro počutimo in kaj lahko sami zato naredimo.
Ta teden bomo spoznali apostole in si pogledali, kako jih je Jezus izbral in poklical.
Jezus tudi nas kliče v povezano, trdno in iskreno skupnost. Kadar lepo sodelujemo, nam je lažje.
Preglejte PowerPoint predstavitev, ki jo pošlje katehistinja, in v delovnem zvezku odgovorite na vprašanja na strani 62.
Preberi 12. lekcijo (Pred teboj, Gospod), strani: 71 – 78. Ko občudujemo zakonitosti narave, življenje majhne cvetlice, kako se poraja življenje iz majhnega semena, začutimo željo po občudovanju Stvarnika. V nas se zbudi želja po molitvi. Kako je Bog čudovito uredil živa bitja in jim določil prostor in čas. Še posebej se veselimo svojega življenja. Molimo sami in skupaj z drugimi. Pri molitvi lahko prosimo, Boga častimo, se mu zahvaljujemo, ga občudujemo. Molitev je premišljevalna, ko premišljujemo določeno svetopisemsko besedilo, ali občudujemo stvarstvo. Petje cerkvenih pesmi je posebej močna molitev porojena iz srca. Dobra dela so molitev dejanj. Vsaka stvar nas nagovarja, da v svojem srcu nenehno čutimo Boga in po njem hrepenimo. Temu pravimo nenehna molitev.
Domača naloga. DZ na straneh: 44 – 47. Po izbiri št. I ali II ali III, na strani 47 odgovori na vprašanja od 1 do 10.
Začenjamo zadnji, 4. sklop, lekcij (Kristus nam daje svojega Duha). Zakrament sv. birme.
Preberi Mt 6,5-15 (Jezusovi napotki, kako naj molimo). Preberi lekcijo 17 (Molitev je pogovor z Očetom), ki govori o molitvi, vrstah molitve, kaj je najpomembnejše, ko molimo.
Domača naloga: stran 94, vprašanja od 1 do 7, pod črto št.1; preberi odlomek Mt 6,5-15 in napiši obnovo.
Kokra: 1. do 5. razred:
Naloga za 1., 2. in 3. razred:
skupaj s starši preberite 15.lekcijo na strani 32 in naredite DN na strani 33. Ponovite molitvice, ki jih že znate in se pričnite učiti molitev O Gospa moja. Vse molitve najdete na zadnji strani učbenika.
Naloga za 4. in 5. razred:
v knjigi preberite 13. lekcijo od strani 54 – 56 in naredite nalogo v delovnem zvezku od strani 60 – 63. Tudi na jutranjo in večerno molitev ne pozabite.
za teden od 21. do 27. decembra 2020
1. razred:
V prazničnem tednu veroučenci skupaj s starši predelajte:
– lekcija 12: Božič – obisk pastirjev (DZ/36-39)
– poslušajte in/ali zapojte pesem Sveta noč, ki je prevedena v več kot 300 jezikov – https://otroski-kino.si/video/sveta-noc/
– rešite miselne naloge na str. 38, 39 in sodelujte pri postavljanju jaslic doma (skupaj molite, pojete …)
– ogledate si lahko tudi risanko Božična zgodba – https://www.youtube.com/watch?v=Nyj-22i0Co4
2. razred:
Prihodnji teden naj veroučenci 2. razreda staršem pomagajo postaviti jaslice in zapojejo kakšno božično pesem. Na sveti večer naj s starši z blagoslovljeno vodo pokropijo in s kadilom pokadijo svoje domove in ob tem molijo. Še enkrat pa jih vabim k izdelovanju ovčke za jaslice v cerkvi.
3. razred:
Posvetimo se Jezusovemu rojstvu s pomočjo zapisa v 14. lekciji (Sveti večer), strani 58 – 61. Preberimo in nekoliko premislimo odlomke v zvezku, v katerih evangelist Luka predstavi okoliščine rojstva Božjega sina, po katerem štejemo celo leta; omenja ukaz cesarja o popisovanju, kdaj se je to dogodilo, Jezusovo in Marijino pot v Betlehem, rojstvo v zatočišču, angele in njihovo petje, obisk pastirjev.
Domača naloga: jaslice, ki si jih pomagal postaviti staršem, nariši v zvezek na strani 59. Na sveti večer (24. decembra) povabi starše k praznovanju božiča, kakor je zapisano na strani 61.
4. razred:
Posvetimo se Jezusovemu rojstvu.
Povabilo: pomagaj pripraviti domače jaslice. V srcu se zahvali Jezusu za njegov prihod. Na sveti večer skupaj z domačimi praznuj Jezusovo rojstvo. Predlog. Počakajmo, da se vsi zberemo ob jaslicah, nato zapojmo božično pesem (Poslušajte vsi ljudje npr.), preberimo odlomek iz Svetega pisma o Jezusovem rojstvu (Lk 2,1-20), oče ali mati zmoli blagoslovno molitev, nato med kropljenjem in kajenjem po prostorih molimo veseli del rožnega venca. Preden se usedemo k večerji, zapojmo še Sveta noč.
5. razred:
V učbeniku poiščite lekcijo 12 in preberite, kaj lepega nam prinaša božični čas. Ponovite, kateri so božični prazniki.
Med božično osemdnevnico se lepo in v miru pripravite na Jezusovo rojstvo, lahko preberete odlomek iz Sv. pisma, pomagate postavite jaslice, zmolite.
6. razred:
Veroučenci preglejte PowerPoint, ki ga pošlje katehistinja. V delovnem zvezku rešite križanko na strani 56, 57.
7. razred:
Preberi v 16. lekciji (En dan z Jezusom), na strani: 101 – 102 zgodbo o ČEVLARJU MARTINU, njegovo pričakovanje Jezusovega obiska. Posvetimo se Jezusovemu rojstvu.
Povabilo: pomagaj pripraviti domače jaslice. V srcu se zahvali Jezusu za njegov prihod. Na sveti večer skupaj z domačimi praznuj Jezusovo rojstvo. Predlog. Počakajmo, da se vsi zberemo ob jaslicah, nato zapojmo božično pesem (Poslušajte vsi ljudje npr.), ti preberi odlomek iz Svetega pisma o Jezusovem rojstvu (Lk 2,1-20), oče ali mati zmoli blagoslovno molitev, nato med kropljenjem in kajenjem po prostorih molimo veseli del rožnega venca. Preden se usedemo k večerji, zapojmo še Sveta noč.
8. in 9. razred (birmanci):
Pri vseh štirih evangelistih (Matej, Marko, Luka, Janez) preberi odlomke, ki govorijo o Jezusovem rojstvu in otroštvu; prva poglavja.
Povabilo: pomagaj pripraviti domače jaslice. V srcu se zahvali Jezusu za njegov prihod. Na sveti večer skupaj z domačimi praznuj Jezusovo rojstvo. Predlog. Počakajmo, da se vsi zberemo ob jaslicah, nato zapojmo božično pesem (Poslušajte vsi ljudje npr.), preberimo odlomek iz Svetega pisma o Jezusovem rojstvu (Lk 2,1-20), oče ali mati zmoli blagoslovno molitev, nato med kropljenjem in kajenjem po prostorih molimo veseli del rožnega venca. Preden se usedemo k večerji, zapojmo še Sveta noč.
Kokra: 1. do 5. razred:
Pred nami je četrta adventna nedelja in teden, ko se bo dogodil božič. Nanj se kar najlepše pripravite in ga v polnosti doživite. Spremljajmo, kako bo v tem času s svetimi mašami in kje bomo lahko prižgali betlehemsko lučko. Vse sprejemajmo z razumevanjem.
Naloga za 1, 2 in 3.razred: skupaj s starši preberite lekcijo 14, Pastirji pozdravijo Jezusa, str. 30 in naredite nalogo na str. 31.
Naloga za 4. in 5.razred: preberite 12. lekcijo od strani 48 – 51 in naredite nalogo v delovnem zvezku na str. 54 – 57.
za teden od 14. do 20. decembra 2020
Veroučenci prvih razredov v prihodnjem tednu ob pomoči staršev predelajte:
– lekcija 11 (Devica Marija – DZ/33 – 35) – otroci se naučite molitev O, Gospa moja, pobarvajte sliko na strani 33 in dopolnite sliko na strani 35. Na steno pritrdite dodatni list 5, kjer je zapisana molitev.
Prihodnji teden veroučenci 2. razreda ob pomoči staršev preberete 14. lekcijo: Pastirji pozdravijo Jezusa, stran 30 in 31.
Naloga je na 31. strani, označena je s sliko hišice. Odgovorite oz. izrežete odgovora na dve vprašanji na strani 30, ki ju najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starši povabljeni, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 31. strani).
Dve lekciji bomo zaradi bližine božiča za zdaj izpustili in se posvetili 13. lekciji (Slava Bogu), strani 54 – 57. V tisti božični noči, v kateri je Marija rodila Jezusa v preprosti votlini sredi betlehemski poljan, so za Jezusovo rojstvo najprej izvedeli pastirji. Zagledali so angela, ki jim je povedal, kje bodo našli Odrešenika, naenkrat se je oglasila množica angelov, ki so prepevali: »Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.« Slavo Bogu pojemo/molimo tudi mi pri nedeljski sveti maši, ko iz srca počastimo Boga in se mu zahvaljujemo, da nam je po Jezusu tako blizu. Tudi v naravi lahko vse slavi Boga (vode, sonce in luna, dež in vetrovi, luči, rastline, živali, ljudje). Ko luč sveti, slavi Boga. Človek najde v sebi še večji razlog. Vedno je na mestu vprašanje, zaradi česa želim jaz slaviti Boga?
Domača naloga: DZ na strani 55 reši križanki, na strani 56 in 57 v kvadratke nariši prizore in dodaj stavek, za kaj želiš slaviti Boga.
Preberite 11. lekcijo (Obnovitev zaveze z Bogom), strani: 45 – 48. Čeprav so Izraelci vedeli, kako naj se obnašajo, ko so naselili obljubljeno deželo (današnja Palestina), velikokrat niso živeli po Božjih zapovedih. Takrat jim ni šlo dobro. Bog jih ni prepustil pogubi, ampak jim je obujal preroke, da so jih vabili k spreobrnjenju. Preroka Jona je poslal celo k poganom v Ninive. Ker so ga poslušali, so se preko posta spreobrnili, postali boljši ljudje, in Bog jim je prizanesel, da jih ni pokončal. Bog tudi nas kliče k prizadevanju za poboljšanje. Z grehom se oddaljimo od Boga, po spovedi obnovimo povezanost z njim. Ločimo popolno kesanje nad svojimi grehi (žal mi je, ker sem žalil dobrega Boga) in nepopolno (žal mi je, ker sem zapravil nebesa). Pri spovedi obnovimo trden sklep, da se bomo varovali padca v greh. In takrat v srcu prejmemo gotovost, da nam je dobri Bog vse grehe odpustil.
Domača naloga. DZ na straneh 36 -38, na strani 38: b).
Ko se veselimo Jezusovega rojstva, se spomnimo njegove mame Marije.
Marija nam je vsem vzor v veri. V svojem življenju je čudovito uresničila zapoved ljubezni do Boga in do bližnjega. Tudi nam je pripravljena pomagati. Marijo častimo in posnemamo z molitvijo, obiskovanjem cerkva, kapelic, romarskih poti posvečenih njej.
Naloga. V lekciji 11, na strani 45 si poglej, kateri so največji Marijini prazniki. Razmisli, katere Marijine božje poti poznaš. Zmoli molitev Pod tvoje varstvo pribežimo. V delovnem zvezku reši nalogo 11.
V Svetem pismu poišči Izaijevo knjigo in preberi peto vrstico v 9. poglavju (Iz 9,5). S katerimi izrazi Izaija poimenuje prihajajočega Kristusa? Izpiši jih. Kateri se te najbolj dotakne?
Preglej 11. lekcijo (Več kakor mati in oče), strani: 66 – 70. Ob življenjski zgodbi sv. Frančiška Asiškega spoznamo, kako je Bog pomemben v našem življenju. Ko je Jezus dopolnil 12 let (po takratnem pojmovanju je postal polnoleten), se je brez besed umaknil pred Jožefom in Marijo v tempelj. Ko sta ga po dolgem iskanju našla, jima je dal vedeti, da bo odslej pri njem najpomembnejši odnos do svojega Očeta. Marija ni vsega razumela, zato je v srcu o Jezusovem ravnanju razmišljala. Tudi starši o našem ravnanju in iskanju odgovorov velikokrat razmišljajo in se sprašujejo, kako bi nam lahko pomagali. V medsebojnem prijateljstvu in zaupanju doživljamo, da je Bog izvir vsake sreče.
Domača naloga. DZ na straneh: 41 – 43. Po izbiri št. I. ali II, na strani 43 odgovori na vprašanja od 1 do 5.
Preberi evangelij 4. adventne nedelje: Lk 1,26-38 (Napoved Jezusovega rojstva, angel pri Mariji). V knjigi smo končali tretji sklop vprašanj, ko smo ponovili znanje o zakramentih v Cerkvi (razen svete birme, ki pride v četrtem sklopu).
Domača naloga. Preglej lekcije od 12 do 16, dopolni, če kaj manjka pri nalogah. V knjigi na straneh 123 – 126 se nauči odgovore na vprašanja (Sveti Duh nas posvečuje: 73 – 130).
Kokra: 1. do 5. razred:
Pred nami je tretja adventna nedelja, v sredo že pričnemo z božično devetdnevnico. Skušajte ob večerih kot družina moliti pri adventnem venčku, preko radia Ognjišče spremljati svete maše, sedaj lahko vsejete božično žito za v jaslice.
Naloga za 1, 2 in 3.razred: skupaj preberite lekcijo 13, Sveti Jožef, str. 28 in naredite DN na str. 29.
Naloga za 4. in 5.razred: preberite 11. lekcijo, Marija je rodila Jezusa, od strani 44 – 47 in naredite DN v delovnem zvezku na str. 48 – 53.
za teden od 7. do 13. decembra 2020
Veroučenci prvih razredov v prihodnjem tednu ob pomoči staršev predelajte:
– lekcija 9 ( Sveti Nikolaj – Miklavž – DZ/28 – 30) – pogovorite se o Miklavžu in njegovem spremstvu, otroci naj svoja darila (sladkarije) tudi delijo z bratci in sestricami
– naloga – otroci rešijo strani 29, 30.
Prihodnji teden veroučenci 2. razreda ob pomoči staršev preberete 13. lekcijo: Sveti Jožef, stran 28 in 29.
Naloga je na 29. strani zgoraj, označena je s sliko hišice (pobarvaj risbo svete Družine). Odgovorite oz. izrežete odgovora na dve vprašanji na strani 29, ki ju najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starši povabljeni, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 29. strani).
Skupaj s starši se zaustavite pri 10. lekciji (Čakam te), strani: 40 – 45. Prišli smo do trenutka, ko mi Jezus pri sveti spovedi očisti srce in izbriše vse moje grehe. To se običajno zgodi v prostoru v cerkvi, ki mu pravimo spovednica. Jezus nas tu čaka, da kot novi ljudje lahko na novo zaživimo. Jezus je iz ljubezni namesto nas trpel, se daroval na križu (prebodena dlan). Po duhovnikovi molitvi mi odpusti grehe.
Domača naloga: DZ na strani 41 nariši spovednico (nekatere so bile predstavljene na tabli, s trojimi vrati je bila najbolj podobna tisti v naši cerkvi), od strani 42 do 45 poskušaj rešiti vseh 9. Pomoč: sodelovanje staršev, naloge preteklih lekcij.
Preberite 10. lekcijo (Sveto pismo je knjiga zaveze), strani: 41 – 44. Ko je Mojzes med bivanjem na gori Horeb dobil zapisane zapovedi na dveh kamnitih tablah, mu je Bog tudi naročil, kako naj naredi skrinjo zaveze, kamor bo dal kamniti tabli, poučil ga je, kako naj naredi shodni šotor in vse priprave za daritev Bogu. Skrinja zaveze je bila znamenje, da je Bog vedno z njimi. Kralj Salomon je dal narediti mogočni tempelj, v katerega so na poseben prostor postavili skrinjo zaveze s kamnitimi tablami.
Bog ni samo bival med Izraelci, ampak jim je tudi govoril. Izbral je določene ljudi, jih navdihnil, da so zapisali to, kar je on hotel. Tako so skozi zgodovino nastale Svetopisemske knjige, ki jim pravimo Biblija (grško: knjige) ali Sveto pismo. Tem, ki so nastale pred Jezusovim rojstvom, pravimo Sveto pismo stare zaveze, po Kristusovim rojstvom pa Sveto pismo nove zaveze. Vseh knjig Svetega pisma je 72. Bog tudi danes biva med nami po svoji besedi. Prebiramo jo v cerkvi pri sveti maši in sami doma. Pomembno je, da se po teh svetih besedah tudi ravnamo.
Domača naloga. DZ na straneh 33 -35, na strani 35: c).
Ob adventen venčku zmolite Angel Gospodov.
Razmislite, kako se boste pripravili na božič. Svoje misli, želje, dobra dela…. narišite ali napišite.
Ta teden si bomo pogledali Marijinega moža, Jožefa. V učbeniku na strani 59 si preberi odlomek iz Svetega pisma. Razmisli, kakšne lastnosti je imel Jožef. Nato v delovnem zvezku na strani 50 dopolni molitev in jo zvečer zmoli za svojega očeta.
Preglej 10. lekcijo (Kjer je Bog, tam je sreča), strani: 54 – 59. Vsak človek želi biti srečen. Srečo iščemo različno (Marko v zabavi, Peter v sodelovanju v župniji). Tudi Izraelci v času preroka Elija (9. stoletje pred Kristusom) so bili razdvojeni. V nekem trenutku so raje izbrali Baala, mrtvega boga, da so lahko živeli po svoje in brez odgovornosti. Zavrgli pa so Jahveja, pravega Boga, ki je od njih zahteval odgovorno življenje. Prerok Elija naredi poizkus, ko se pokaže, da je pravi Bog samo tisti, ki pričakuje odgovornost, lažni bogovi pa so mrtvi in človeka pustijo praznega in nesrečnega. Pravo srečo človek najde takrat, ko spozna, da je najpomembnejše srečati se s svojim Bogom, z njim, ki je vse ustvaril. Z njim, ki je tudi oblikoval njegovo srce tako, da hrepeni po njem (molitev: Kakor hrepeni jelen …).
Domača naloga. DZ na straneh: 38 – 40. Po izbiri št. I. ali II, na strani 40 odgovori na vprašanja od 1 do 5.
Zbrano preberi odlomek iz Svetega pisma NZ: 1 Kor 11,23 – 29 (Pavel Korinčane opozori na skrivnost vere, ki je postavitev Jezusove daritve-svete maše in poduk, da je do te skrivnosti potreben pravi odnos). Preglej v učbeniku 16. lekcijo od strani 86 do 90 (zakrament Jezusove navzočnosti med nami: sveta maša, po kateri Jezus hrani našo dušo). Jezus se za nas daruje, po njem živimo, pod podobo kruha ga častimo, v njem zremo v večno življenje. Zato pravimo, da je vsaka sveta maša predpodoba nebeške gostije. Potrebno je, da vsaj okvirno vemo, kako sv. maša poteka.
Domača naloga: učbenik: na strani 89-90, vprašanja: od 1 do 8, pod črto številka 3: Napiši, kateri so najpogostejši vzroki za opuščanje nedeljske svete maše.
Kokra: 1. do 5. razred:
V nedeljo, 6. decembra, bomo vstopili v drugi adventni teden. Ob prižiganju druge svečke na adventnem vencu zmolite npr. Angelovo češčenje, desetko rožnega venca, Sveti angel.
V torek, 8.decembra, ko je praznik Marije Brezmadežne in za Kokro dan celodnevnega češčenja, se tudi z molitvijo doma Mariji in Jezusu v najsvetejšem zakramentu priporočite.
Naloga za 1, 2 in 3.razred: skupaj preberite lekcijo 10, Bodi dober, str. 22 in naredite DN na str. 23.
Naloga za 4.in 5.razred: preberite v knjigi lekcijo 9 Skrbimo za bolne in ostarele na str. 34 – 38 in naredite DN v delovnem zvezku na str. 38 – 41.
ZAHVALA:
Bog povrni!
za teden od 30. novembra do 6. decembra 2020
Veroučenci prvih razredov, v prihodnjem tednu ob pomoči staršev predelate:
– lekcija 10 (srani 31 – 32) Adventni čas – pogovorite se o tem, kaj je advent in koliko časa traja, skupaj naredite adventni venček in ob njem ob večerih molite. Naredite tudi nalogo na strani 32 in na dodatnem listu 4 dopolnite adventni venec.
Prihodnji teden veroučenci 2. razreda ob pomoči staršev preberete 10. lekcijo: Bodi dober, stran 22 in 23.
Naloga je na 23. strani zgoraj, označena je s sliko modre barvice (dokončate stavek: Jaz lahko pomagam…).Odgovorite oz. izrecite na dve vprašanji na strani 23, ki ju najdete na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starši povabljeni, da si preberete kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 23. strani).
Skupaj s starši preberite 9. lekcijo (Nov začetek), strani: 36 -39. Najprej odlomek iz evangelija po Luku. V mestu Jeriha je bival bogat, a grešen človek, ki je splezal na smokvo, da bi videl Jezusa. Ko ga je Jezus ogovoril, se je njegovo življenje v hipu spremenilo. Zavedal se je, da ne more biti ob Jezusu, ne da bi popravil storjeno krivico do ljudi. Tako se srečamo s petim prstom na naši roki (stran 23), POKORA. Pri sveti spovedi dobim za pokoro, da naredim dobro delo, za koga molim, se čemu odpovem. S tem dejanjem pokažem sebi in Jezusu, da sem nov človek in nekaj naredim v to smer moje spremembe.
Domača naloga: DZ na strani 37 v vodoravni smeri izpolni križanko, na strani 38 pobarvaj Zaheja na drevesu, na strani 39 nariši ali napiši, kako ti uspeš popraviti storjeno škodo.
Preberite 9. lekcijo (Pot v obljubljeno deželo), strani: 39 – 40. Izraelci so z Bogom sklenili prijateljstvo (zavezo), a ker Mojzesa ni in ni bilo z bližnje gore (Bog ga je povabil k sebi, da bi ljudstvu dal zapovedi zapisane na kamniti tabli), so si naredili zlato tele in ga častili kot Boga.
Ko so prosili odpuščanja, jim je Bog greh odpustil, potem pa jih je vodil po puščavi 40 let. Po mnogih preizkušnjah so se približali obljubljeni deželi. Mi hodimo skozi življenje in se srečujemo z vsem lepim, pa tudi z raznimi preizkušnjami in skušnjavami. Cilj našega življenja je to, da pridemo v nebesa, ki so nekakšna obljubljena dežela. Da bi varno prispeli na ta cilj, nas v življenju spremlja Jezus. Blaženi Anton Martin Slomšek je lepo zapisal v pesmi: »V nebesih sem doma…«.
Domača naloga. DZ na straneh 30 -32, na strani 32: a) ali b).
1.V učbeniku preberite strani 40 do 43, kjer opisuje pomen in razlago adventnega časa.
V delovnem zvezku na strani 44 in 45 imate navodila za izdelavo adventnega venčka. Če imate čas in voljo, venček sami izdelajte. Venček narišite v za to namenjen prostor v delovnem zvezku (str.45).
2.Ponovite ali pa se naučite molitev: Angel Gospodov (učbenik stran 130/14). Zmolite jo vsak večer.
Veroučenci preberete v Svetem pismu odlomek iz Lukovega evangelija, in sicer prvo poglavje od vrstice 26 do 39. Nato napišete zahvalno pismo svoji materi v delovnem zvezku na strani 46.
Preberite 9. lekcijo (Sveto pismo – knjiga vseh knjig), strani: 54 – 59. Začenjamo novo tematiko, ki govori o Božjem razodetju. Bog nam je najbolj spregovoril in se razodel po svoji besedi (odkrivamo ga tudi v stvarstvu in po vesti). Zapisana je v Svetem pismu, ki se deli na Staro zavezo (SZ) in Novo zavezo (NZ). Vseh knjig je 72 (Biblia –knjige), 45 Stara zaveza, nastale so pred Jezusovim rojstvom, 27 Nova zaveza, govorijo o Jezusu in življenju prvih kristjanov. Bog skozi zgodovino ni pisal sam, ampak je navdihnil določene ljudi, da so zapisali tisto, kar je On hotel in na način tedanjega razumevanja ljudi. Ker je Sveto pismo najbolj prevedena in razširjena knjiga na svetu, ji pravimo knjiga vseh knjig. Beremo jo s premislekom in zbrano, da tudi nas oblikuje in usmerja.
Domača naloga. DZ na straneh: 34 – 37. Vzemi v roke Sveto pismo (celotno, brez slik), na začetku boš našel seznam knjig s kraticami, vse vpiši v kvadratke (v celoti na straneh 34 in 35!), na strani 36 izberi en odlomek in odgovori na vprašanje, ter na strani 37 od 1 do 7.
V molitvenem duhu preberete odlomek iz Svetega pisma NZ: Jak 5,12 – 18 (Jakob govori o prisegi, o bolniškem maziljenju in o moči molitve), nato v učbeniku 15. lekcijo od strani 82 do 85 (zakramenta, po katerem Jezus danes ozdravlja duhovne in telesne bolezni: sveta spoved imenovan tudi sveta pokora ali zakrament sprave in sveto bolniško maziljenje).
Domača naloga: učbenik: na strani 85, vprašanja: od 1 do 8, pod črto številka 1: Preberi Mt 9,1-8 in napiši, kaj je Jezus rekel hromemu (človek je bil bolan tako duhovno kot telesno, Jezus ga v celoti ozdravi).
Preberite skupaj s starši 12.lekcijo Angel obišče Marijo, stran 26 in naredite DN na strani 27.
Kokra: 4. in 5. razred:
Preberite lekcijo Adventni čas v knjigi na straneh od 40 – 43 in naredite DN v delovnem zvezku na straneh od 44 – 47.
ZAHVALA:
Bog povrni!
za teden od 23. do 29. novembra 2020
Veroučenci naj v prihodnjem tednu skupaj s starši predelajo:
Lekcija 7 – str. 22 – 24 – Nebesa so resnična – skupaj obudijo spomin na prednike, ponovijo, kateri praznik smo v začetku meseca praznovali in se pogovarjajo o smrti; obnovijo, kako se vedejo na pokopališču in se, v kolikor je mogoče, odpravijo do groba svojih rajnih oz. do pokopališča. Pogovarjajo se o nebesih in dobrih delih. Otroci spoznajo, da je smrt neizbežna, nebesa pa so resnična in možnost osebne odločitve za Boga.
D.N. – DZ/23 okrasijo grob z rožami in svečami; DZ/24 v labirintu poiščejo pot do nebes.
Veroučenci ob pomoči staršev preberejo 12. lekcijo: Angel obišče Marijo, stran 26 in 27. Naloga je na 27. strani zgoraj, označena je s sliko modre barvice (Nariši adventni venec s štirimi vijoličnimi svečami.)
Če otroci želijo, lahko odgovorijo oz. izrežejo odgovore na tri vprašanja na strani 27, ki jih najdejo na dodatnih listih, ki so priloga delovnemu zvezku. Starše pa povabim, da si preberejo kratko misel za starše, ki je označena s sliko moža in žene oz. starša (čisto na koncu 27. strani).
Skupaj s starši preberite 8. lekcijo (Držal bom obljubo), strani: 32 -35. Človek vedno znova ugotovi, da je dobro biti dober človek. Tako kot Jakob v uvodni zgodbi se trudi, pa se velikokrat tudi ponesreči. Važno se je truditi vsak dan znova! Trden sklep pomaga spreminjati naše srce. Predno gremo k sveti spovedi tudi v sebi obudimo trden sklep, da ne bomo več grešili. Po preroku Ezekijelu nam Bog zagotavlja, da nam bo dal meseno – čuteče srce, tako, ki je podobno Jezusovemu, ki je »dobrote in ljubezni polno«.
Domača naloga: DZ na strani 34; slaba dejanja v krogih spremeni v dobra, dodaj še svoj primer. Skupaj s starši se na kratko pogovori, kako nas ima Jezus rad.
Preberite 8. lekcijo (Bog sklene zavezo s svojim ljudstvom), strani: 34 -37. Za varno počutje skrbijo sprejeta pravila, po katerih se vsi ravnamo; obnašanje v prometu, pri igri, v družini itd. Ko je Mojzes izraelsko ljudstvo privedel v puščavi pod goro Horeb, jim je Bog dal deset zapovedi z obljubo, da bo on sam skrbel zanje in jim bo dobro, če se bodo po njih ravnali. Sprejeli so Božjo ponudbo. Bog je z njimi sklenil prijateljstvo, ki mu pravimo ZAVEZA. To prijateljstvo z Izraelci imenujemo STARA ZAVEZA. Po Jezusu je Bog sklenil z nami novo prijateljstvo, ki ga imenujemo NOVA ZAVEZA. Deset zapovedi, ki jih je Bog dal Izraelcem so veljavne za vse čase in se po njih tudi mi ravnamo.
Domača naloga. DZ na straneh 27 -29; na strani 29: a)neobvezna b)obvezna.
Preberi priliko o trti in mladiki (lekcija 5), v delovnem zvezku reši nalogo na strani 27, vsak razmisli tudi, kako si ti povezan z Jezusom.
Preberite si zgodbo o boju med Davidom in Goljatom v vašem učbeniku na straneh 44, 45 in 46. Opišite (lahko nekam v delovni zvezek) situacijo iz vašega življenja, ko vam je bilo težko, vas je bilo strah in ste zaupali v Boga, ga prosili za pomoč.
Tudi tokrat povabi starše in skupaj preberite 8. lekcijo (Spolnost je del stvarjenja in človekovega življenja), strani: 48 – 52. Fantje se zanimajo za dekleta in dekleta za fante. Moškega privlači ženska narava in žensko moška. Med njima se rojeva ljubezen, ki se začne z zaljubljenostjo. Bog nas je ustvaril kot spolna bitja. Spolnost je Božji dar, ki ni sama sebi namen, ampak je lepa in ovrednotena v ljubezni. Vsak mladostnik se vzgaja v ljubezni. Če hoče odrasti v zrelega človeka, ki resnično ljubi, nujno upošteva in se ravna po pravilih.
Domača naloga. DZ na straneh: 29 – 31 po izbiri od I. do III. in Odgovori na vprašanja (1-4) na strani 31. Še dodatna priložnost, da se starši s pomočjo naloge pogovorite s svojim mladostnikom o ljubezni in spolnosti. Kot dobra pomoč: Pravila za vzgojo v ljubezni (Knjiga na strani 51).
Birmanci najprej kot molitev preberete odlomek iz Svetega pisma NZ: 1Pt 2,9 – 17 (Peter poudari dostojanstvo, ki smo ga prejeli kristjani in naj v skladu s tem darom živimo), nato v učbeniku 14. lekcijo od strani 75 do 81 (Zakramenti; na splošno in sv. krst, sv. zakon, sv. mašniško posvečenje).
Domača naloga: učbenik: na strani 81, vprašanja: od 1 do 10, pod črto številka 3: Napiši datum in kraj svojega krsta, svoje krstne botre in krstitelja. Pomoč: starši, potrdilo o krstu).
ZAHVALA:
Bog povrni!
Navodila za teden od 16. do 22. novembra 2020
Starši z veroučenci skupaj preberite 7.lekcijo na strani 16 in 17, ter naredite domačo nalogo.
Ponovite oziroma se učite tudi Oče naš in Zdravo Marijo ( na zadnji strani knjige).
Preberite skupaj 4. lekcijo v knjigi, od strani 19 – 22.
Domača naloga: v delovnem zvezku od strani 18 – 21 in ponovite molitve Oče naš in Zdrava
Veroučenci prvih razredov naj v prihodnjem tednu skupaj s starši predelajo:
lekcija 6: ANGEL VARUH – strani 19-21 (pobarvajo sličice na straneh 20,21), se s
pomočjo sličic naučijo molitev Sveti angel
– D.N. – Iz dodatnih listov (Dodatni list 2) izrežejo stran z molitvijo Sveti angel, jo prilepijo na
tršo podlago. Molitev na listu obesijo na steno/omaro v svoji sobi in jo vsak večer zmolijo
skupaj s starši.
V tem tednu otroci 2. razreda ob pomoči staršev preberite 9. lekcijo: Srečanje ob mizi, stran
20 in 21.
Domača naloga je na 21. strani, označena je s sliko hišice.
Skupaj s starši preberite 7. lekcijo (Kesam se), strani: 28 -31; Greh vedno povzroči trpljenje
in zlo, rešitev prinese kesanje (drugi prst na roki, ki je potreben za dobro spoved); zgodba o
farizeju (se hvali) in cestninarju (prosi usmiljenja), ko molita v templju (starši otroku
preberite v Svetem pismu nove zaveze Lukov evangelij, 18. poglavje, od 10 do 14 vrstice in
izpolnite manjkajoče besede v zgodbi). Po svojem obnašanju sem lahko podoben bolj farizeju
(uveljavljam sebe) ali cestninarju (upoštevan druge).
Domača naloga: DZ na strani 30 in 31; napravim izkaznico z molitvijo KESANJE (čez teden
jo ponavljam) in večkrat preberem spovedni obrazec (kako potek sveta spoved).
Preberite 7. lekcijo (Izhod iz sužnosti v svobodo), strani: 29 -33; V dogajanju med Mojzesom
in faraonom vidimo, kako je Bog konkretno reševal Izraelce. Po zadnji od desetih nadlog, ko
so umrli egiptovski prvorojenci, so lahko zapustili Egipt. Odšli so tja, kamor je Bog hotel:
skozi nevarnosti puščave v obljubljeno deželo. Ta izhod iz Egipta je največji dogodek za
Izraelce. Velika noč. Za kristjane je najpomembnejše Jezusovo vstajenje; Jezus nas je rešil
greha, duhovnega suženjstva. Zato je velika noč največji krščanski praznik.
Domača naloga. DZ na straneh 24 -26; na strani 26 izberi eno: a). ali b) ali c).
Veroučenci pozorno preberete lekcijo 4 v učbeniku (Cerkev je znamenje odrešenja) in rešite
naloge v delovnem zvezku, na straneh 18 in 20.
6. razred:
Veroučenci si najprej preberete uvod v Savlovo zgodbo, ki jo katehistinja pošlje na poštne
naslove staršev. Nato si preberete besedilo v rumenem polju v učbeniku na strani 41, 42. Za
konec v delovnem zvezku rešite nalogo 1 na strani 31 in nalogo na strani 33 (odgovori na
vprašanja).
Povabite starše in skupaj preberite 7. lekcijo (Bog je ustvaril človeka; moškega in žensko),
strani: 44 – 47; V odraščanju se človek čudi sebi in opaža spremembe. Moški in ženske se med
seboj ne razlikujemo samo telesno, ampak tudi po ravnanju in čutenju. Tudi Sveto pismo
govori o razlikah med moškimi in ženskami.
Domača naloga. DZ na straneh: 26 – 28 po izbiri od I. do III. in Odgovori na vprašanja (1-4)
na strani 28. Starši imate enkratno priložnost, da se s pomočjo naloge o vprašanjih
odraščanja pogovorite s svojim mladostnikom.
Birmanci najprej kot molitev preberete odlomka iz Svetega pisma NZ: Mt 6,19 – 21 in Mt 5,1 –
– 12a (odnos do materialnih dobrin, Jezusovi Blagri: nova logika), nato v učbeniku 13. lekcijo
od strani 72 do 73 (sedma, deseta in osma zapoved).
Domača naloga: učbenik: na strani 74, vprašanja: od 7 do 10, pod črto številka 4: Iz črne
kronike izberi primer poškodovanja tuje lastnine … članek nalepi v zvezek in komentiraj, kako
se storilec lahko poboljša, popravi škodo …
ZAHVALA:
Bog povrni!
Spletna stran uporablja piškotke, ki ne zbirajo osebnih podatkov. Z uporabo strani soglašate s piškotki.
RazumemWe may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.
Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.
Google Webfont Settings:
Google Map Settings:
Google reCaptcha Settings:
Vimeo and Youtube video embeds:
You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.
Privacy Policy